Минулого четверга комунальне підприємство «Волинська обласна клінічна лікарня» обласної ради запросила на оглядини нової медичної апаратури керівництво області та представників мас-медіа.
Своєрідним модератором цієї зустрічі став директор закладу Іван Сидор. Він зробив своєрідну екскурсію окремими відділеннями та лабораторією лікарні, де надійними помічниками лікарів стала сучасна апаратура світового рівня.
Подивитися нове обладнання виявили бажання виконувач обов’язків голови Волинської облдержадміністрації Олександра Киричука, заступник голови облдержадміністрації, керівник групи управління субпроєктом Валентин Цьось, а також комерційний директор офіційного дистрибютора – фірми, яка поставила найдорожче і найсучасніше обладнання (виробництва Philips Medical Systems B.V), Андреас Еске.
Іван Миколайович, а також його заступники Олександр Дудар, Людмила Ларіна та завідуючий консультативною поліклінікою Ігор Зарадюк продемонстрували представникам влади і журналістам не тільки обладнання, придбане в другій фазі закупівель, але й те, яке встановили раніше. Присутні на власні очі переконалися, що воно працює і реально допомагає лікарям проводити діагностику й лікування хворих із складними патологіями серцево-судинної системи. Зокрема, гості побували не лише у відділенні кардіохірургії й реанімації, але й у офтальмологічному центрі, в операційних блоках, лабораторії й кабінетах ультразвукової діагностики.
Кардіохірурги мають усі умови для виконання складних операцій: на суму майже чотири мільйони доларів США для обласної клінічної лікарні закупили обладнання для кардіохворих. Окремі апарати практично не мають аналогів в інших регіонах країни та навіть у столиці.
Обладнання, придбане у рамках другої фази закупівель субпроєкту«Вдосконалення медичної допомоги хворим з хворобами системи кровообігу» проєкту Світового Банку і МОЗ «Поліпшення охорони здоров’я на службі в людей» для медзакладів вторинного та третинного рівнів надання допомоги.
Обладнання для кардіохворих вартує майже чотири мільйони доларів США позики Світового банку. За станом на 30 червня з переможцями закупівель підписали договірні угоди за низкою лотів. Це – кардіореанімаційне обладнання вартістю 521,4 тисячі євро, апарати ультразвукової діагностики виробника Philips medical systems Nederland B.V вартістю 557,1 тисячі євро, апарат штучного кровообігу за 349,5 тисячі євро, хірургічні налобні освітлювальні та оптичні системи та інструменти для проведення кардіохірургічних операцій на суму 165 тисяч доларів США, лабораторне обладнання та витратні матеріали для визначення біохімічних показників за 447,4 тисячі євро, витратні матеріали для стентування та коронарографії на суму 646,8 тисячі доларів, рентгенконтрастна йодовмісна речовина для проведення стентування та коронарографії на суму104,2 тисячі доларів, система медичного лікувального газозабезпечення вартістю 7,456 мільйона гривень, кардіохірургічне обладнання та інструменти для проведення малоінвазивних втручань вартістю 365,3 тисячі доларів.
Медики обласної клінічної лікарні також зможуть користуватися освітлювальними приладами, які використовують найкращі хірурги світу. Окрім того, придбали сучасні прилади, що дають змогу відкривати грудну клітку за декілька секунд, заощаджуючи таким чином час для операції. Також кожен з кардіохірургів буде оснащений оптикою, що дає можливість збільшувати зображення три- або дев’ятикратно. Вказане обладнання отримали протягом вересня-листопада.
Сучасна мийно-дезінфекційна машина дає змогу після оперативних втручань відмити високоточний інструментарій від залишків крові та клітин організму. Раніше цю операцію вручну доводилося виконувати медсестрам та санітаркам. Тепер машина економить розчини та час.
У реанімації використовуватимуть наркозо-дихальний апарат німецького виробника Dragerwerk AG&Co.KGaA. Невдовзі планують отримати централізовану кисневу станцію, яка буде повністю обладнана для кардіореанімації на шість ліжок.
Новий апарат для ехографії має нові функціональні можливості. Раніше ехографію бачили у пласкому зрізі, а тепер можна побачити тривимірну реконструкцію шлуночка серця. Також можна отримати графіки напруження кожної стінки шлуночка. Таким чином, кардіохірург до операції бачитиме, як працює шлуночок, отже, операцію він зможе зробити якісніше. Як запевнив комерційний директор офіційного дистриб’ютора Philips Medical Systems Nederland B.V. компанії AFS Medizintechnik Андрес Еске, це найсучасніший прилад у світі і такого обладнання наразі не мають навіть найкращі клініки Києва.
Ангіограф, який працює у лікарні, має лише один аналог в Україні – у Києві. Такі ангіографи використовують у провідних клініках США.
Підсумком оглядин стала коротенька пресс-конференція, під час якої Іван Сидор зазначив, що для роботи новітнього обладнання підготували приміщення, але найголовніше – навчили спеціалістів, які працюватимуть на цьому обладнанні. Так, на міжнародному стажуванні у Швейцарії, Франції, Великій Британії, Німеччині, Австрії та США протягом року пройшли перепідготовку 65 спеціалістів. За медичною допомогою у лікарню звертаються не лише волиняни, а й жителі сусідніх областей.
Начальник управління охорони здоров’я ОДА Ігор Ващенюк зауважив, що придбане обладнання – високої якості та класу, частина препаратів не має аналогів в Україні. Усе робиться для того, аби люди могли отримати якісні послуги. Завдяки другій фазі на початку 2020 року в обласній клінічній лікарні повністю зміниться система газозабезпечення завдяки придбанню кисневої станції , яка дасть можливість медзакладу генерувати кисень зі звичайного повітря та подавати його за новою системою в усі операційні та реанімаційні зали, а також очищене повітря (адже є чимало хворих, які потребують саме його, а не кисню). Це обладнання також буде слугувати централізованою вакуумною системою та системою рекуперації, яка дасть змогу не викидати у повітря енергію, що буде вивільнятися внаслідок утворення кисню чи очищення повітря. Тож у хірургічному корпусі із 12-ма операційними та реанімацією буде цілободово тепла вода.
Окрім того, до кінця року в обласну клінічну лікарню, а також Луцьку міську клінічну та Ковельську центральну районну лікарню мають надійти витратні матеріали для стентування та коронарографії. Отже, наступного року пацієнти зможуть отримати стентування безплатно.
Т. в. о. голови облдержадміністрації Олександр Киричук назвав обласну клінічну лікарню найкращою в країні, з найсучаснішим обладнанням. Інший компонент – фахові лікарі, які працюють у закладі. Він відзначив, що лікуватися сюди приїздять і з інших областей, що є великою заслугою медичного персоналу лікарні. Сьогодні, з його слів, усі побачили результат старань колективу, який працював зі Світовим банком.
Андрес Еске відзначив, що у лікарні успішно була втілена ідея проекту – апаратура потрапила у добре підготовлені приміщення до справжніх фахівців. Найважливіше те, що тут постійно приділяють увагу навчанню персоналу. Результатами проєкту можна похвалитися на рівні України як з технічної, так і з медичної точки зору. Побажавши медичному персоналу успіхів, він зауважив, що фірма намагатиметься підтримувати заклад, адже медицина завжди вдосконалюється.
Обласна клінічна лікарня отримала чимало найсучаснішого обладнання загальною вартістю до 60 мільйонів гривень. Перелік нараховує понад 40 позицій. З поміж яких апарат наркозно-дихальний Primus (виробництва Dragerwerk AG&Co.KGaA, Німеччина), дефібрилятор-монітор Corpuls 3 (виробництва GS Elektromedizinische Gerate G. Stemple GmbH, Німеччина), насос шприцевий інфузійний Aitecs 2016 (виробництва UAB Viltechmeda, Литва, монітор пацієнта Vista 120 (виробництва Dragerwerk AG&Co.KGaA, Німеччина) центральна станція моніторингу Infinity Central Station (виробництва Dragerwerk AG&Co.KGaA, Німеччина), апарат штучної вентиляції легенів Carina (виробництва Dragerwerk AG&Co.KGaA, Німеччина), ультразвукові системи Philips, апарат штучного кровообігу HL 20 (виробництва Maquet Cardiopilmonary GmbH, Німеччина), хірургічні налобні освітлювальні та оптичні системи, інструменти для проведення кардіохірургічних операцій (комплект), аналізатори Cobas виробництва (Roche Diagnostics GmbH), рентгенконтрастна йодовмісна речовина для проведення стентування та коронарографії, торакоскопічний комплекс, електрокоагулятор, інструмент для біполярного заварювання і різання судин, дрібний і якісних (а отже – дорогий) інструментарій для кардіохірургічних операцій із зупинкою серця.
Завершуючи цю розповідь, мені пригадалися слова колишнього голови облдержадміністрації Бориса Клімчука, коли він також разом із журналістами оглядав нову апаратуру. Тоді почув від Бориса Петровича: «Якби на кожному робочому місці були такі фахівці і такі господарі, як Іван Сидор, ми давно були б у Європі».
Досить влучно і чітко.
Володмир ПРИХОДЬКО.
На фото Андрія ПАСІЧНИКА: влада і преса в комунальному підприємстві «Волинська обласна клінічна лікарня» обласної ради; новинки медзакладу.