Я завітав на початку звичайного робочого дня в оториноларингологічне відділення комунального підприємства «Волинська обласна клінічна лікарня» обласної ради, яке впродовж тривалого часу очолює талановитий фахівець медичної галузі, мудрий вчитель та наставник для багатьох молодих колег, здібний організатор лікувальної справи Іван Сидор. Ми порозмовляли з лікарем цього відділення Олександром Щуруком. Це відділення є унікальне в тому роді, що в ньому зросла лікарська династія Щуруків. Не так давно ним опікувався відомий спеціаліст оториноларингології Зіновій Щурук. Його ім’я було добре знане не тільки в нашому краї, але й на теренах Української держави.
– Є в світі Міжнародна асоціація «Поліцера». Хто такий Поліцер? То австрійський вчений, отолог, який ще в ХІХ столітті вивчав основи анатомії та фізіології вуха, горла і носа, запровадив ряд методик лікування патологій ЛОР-органів , – вводить мене у курс справи Олександр Зіновійович. – Чергове засідання поліцерівської асоціації, на якому побував і я, відбулося у Варшаві 28 травня. Подібні конференції відбуваються у цілому світі. Одночасно це був ІІ світовий отологічний конгрес.
Отологія є галуззю медицини, яка вивчає анатомію і фізіологію вуха (слухові і вестибулярні сенсорні системи та пов’язані з ними структури і функції), а також його хвороби вуха, діагностику і лікування патологій вуха. Один з напрямків отології — це хірургія середнього вуха та барабанної порожнини. Тимпанопластика, а саме таку назву має складне хірургічне втручання на вусі, виконується у пацієнтів з хронічним середнім отитом. Існують різні типи тимпанопластики. Мета тимпанопластики, це ліквідація гнійного вогнища в вусі, відновлення структур середнього вуха (барабанної перетинки та слухових кісточок) та відновлення функції середнього вуха, а саме передачі звукової хвилі з слухового ходу у внутрішнє вухо. Тобто, тимпанопластика є слуховідновною операцією.
– Певний напрямок отології займається лікуванням хронічних захворювань, реабілітацією, – роз’яснює спеціаліст відділення. – Наприклад, коли людина втрачає слух, застосовуються різні методи реабілітації. Для легкої форми кохлеарного невриту є слухові апарати. Якщо ж форма кохлеарного невриту важка (людина не чує нічого), потрібно робити кохлеарну імплантацію. Коли народжується дитинка і відсутній слуховий хід (вроджена вада), тоді відповідний пристрій імплантується в череп. Це кісткові імпланти, які фактично відтворюють нормальний звук і дитина починає чути.
В ЛОР-відділенні Волинської обласної клінічної лікарні мікрохірургічні втручання на вусі виконуються з 1977 року. Накопичено певний досвід. А в 1985 році на базі відділення розроблено спосіб оперативного втручання на вусі за допомогою бормашини, в якості заміни долота та молотка, які в той час широко використувувались отоларингологами. Цей спосіб трапанації вискової кістки тоді був рекомендований до запровадження в практику отоларингологічних відділень СРСР відповідним Інформаційним листом Інституту отоларингології ім. проф. О. С. Коломійченка (м.Київ).
В даний час ЛОР-відділення Волинської обласної клінічної лікарні оснащене 4-ма вушними хірургічними мікроскопами, 2 з яких розміщено в операційній, ще 2 в оглядовій та перев’язочній відділення. Окрім того, за словами лікаря Олександра Щурука, є відеоендоскопічне обладнання для огляду середнього вуха в перед-та післяопераційний період, а також мікрохірургічні інструменти для проведення слуховідновлюючих операцій, зокрема, тимпанопластики та стапедопластики.
– Для відділення придбано 2 бормашини для проведення операцій на середньому вусі із кількома наборами ріжучих та алмазних борів різного діаметру, – розповідає лікар Олександр Зіновійович. – Разом з тим відділення оснащене двома високочастотними моно- та біполярним діатермокоагуляторами, які розташовані в операційному блоці та у перев’язочній. В обласній клінічній лікарні є апарати МРТ потужністю 1,5 Тесла та мультиспіральний комп’ютерний томограф, а також є все необхідне устаткування для проведення об’єктивних методів діагностики слуху.
Всі лікарі відділення атестовані на вищу кваліфікаційну категорію та пройшли спеціальну підготовку в ДУ «Інститут отоларингології ім. проф. О. М. Коломійченка НАМН України» та в ЛОР відділеннях клінік Німеччини та Польщі щодо проведення мікрохірургічних втручань на вусі. Водночас слід відзначити, що спеціалістами відділення серед 50-ти наукових робіт, 15 — надруковано на тему хірургії вуха у фахових виданнях: «Журнал вушних, носових та горлових хвороб» та «Трансплантологія».
До відома пацієнтів: отологія займається визначенням основних механізмів хвороби Меньєра; пошуком причин шуму у вухах і розробкою методів лікування; визначенням розвитку та прогресування середнього отиту.
До пов’язаних з нейроотологією проблем належать: вивчення обробки сигналів у пацієнта з кохлеарним імплантатом; дослідження постуральних контрольних зон і вестибуло-очних механізмів; вивчення генетики акустичних нейром у пацієнтів з нейрофіброматозом для кращого розуміння способів лікування цих пухлин і запобігання їхньому зростанню.
Оскільки крапку тут не ставимо, то зізнаюся, що від Олександра Щурука почув і ще одну цікаву інформацію – про Волинський центр слуху та мови «Медінкус». Про цей медзаклад дещо згодом.
Володимир ПРИХОДЬКО.