Своєчасна вірна діагностика, визначення і призначення найбільш ефективної тактики лікування конкретного пацієнта, індивідуальний підхід до лікування кожного пацієнта є однією з найважливіших складових успішного лікування.
На сьогоднішній день, на жаль, повністю вилікуватися від багатьох неврологічних захворювань вважається за неможливе. Але більшість методів лікування допомагають зменшити гострі прояви захворювання, що сприяє збереженню функціональності всіх органів і систем та дозволяє пацієнту вести повноцінне нормальне життя.
У багатьох випадках прогноз захворювання залежить від тривалості хвороби, її занедбаності, від віку пацієнта та стану його здоров’я, а також від якості лікування, що проводилося раніше. Тільки за умови повної довіри до лікаря, який лікує, і виконання всіх його рекомендацій можна добитися успіху і стійкого поліпшення стану.
Програми лікування неврологічних захворювань, які використовуються у відділенні неврології відповідають міжнародним стандартам, а діагностикою і лікуванням займаються тільки висококваліфіковані фахівці.
Відділення неврології підтримує тісні контакти з інститутами і університетами, які займаються дослідженням і лікуванням неврологічних захворювань в Україні та за кордоном. Лікарський персонал постійно стежить за новою інформацією, що поступає з міжнародних і вітчизняних конференцій з неврології і освітлюваною в спеціальній літературі, а також представляє на конференціях і публікує в медичних виданнях результати власних досліджень.
Діагносичні та лікувальні методики, які використовуються у відділенні:
У відділені накопичено багатого досвіду в лікуванні таких хвороб як:
Неврологічне відділення
За рік у відділенні проліковуються більше 800 хворих. Крім того, надається до 3 тис. консультацій. Відділення є базовим в області для лікування пацієнтів з захворюваннями центральної та периферичної нервової системи.
Медперсонал неврологічного відділення працює чітко та злагоджено. З 15 медичних сестер десять мають вищу кваліфікаційну категорію, одна – першу, одна – другу та три молодих спеціалісти. Молоді медсестри, якими щороку поповнюється колектив, працюють під наглядом та за підтримкою досвідчених фахівців.
Неврологічне відділення містить 30 ліжок.
Історія розвитку неврологічної служби області (автор Шульга О.Д. )
Історія розвитку неврологічної служби області безсумнівно пов’язана з життям Волинської обласної клінічної лікарні, організованої 23 червня 1944 року. В 1945 році в лікарні було розгорнуто 255 ліжок загального профілю. В цей період в її складі функціонували терапевтичне, хірургічне, пологове, гінекологічне, дитяче і очне відділення, які надавали здебільшого невідкладну допомогу. В лікарні тоді працювало всього 8 лікарів: 4 хірурги, терапевт, окуліст, акушер-гінеколог та педіатр.
Власне розвиток неврологічної служби на Волині бере свій початок з 1946 року, відколи у Волинській обласній клінічній лікарні з’явилась перший лікар-невропатолог Т.Ф. Соколова (заслужений лікар УССР). Випускниця Київського медичного інституту, пройшла безсумнівну жорстку школи медицини, працюючи в військово-польових умовах за часів Другої світової війни. З появою Т.Ф. розпочинається епоха становлення і розвитку неврологічної служби у Волинській області.
Оскільки до 1946 року суттєвої допомоги неврологічних хворим не надавалось, перші неврологи на Волині зіткнулись з усім спектром неврологічних захворювань. Через стаціонари лікарень проходила значна кількість хворих паркінсонізмом, нейролюесом, залишкових явищ травм та епілепсією, наслідками важких нейроінфекцій та поліомієлітом, судинною патологією. Серед хворих було багато дітей, жінок, іноді декілька представників однієї сім’ї.
В 1952 році вперше було виділено 10 стаціонарних неврологічних ліжок.
В 1957 році створюється перше неврологічне відділення на базі Волинської обласної лікарні на 30 ліжок. На той час неврологічне відділення немає жодного діагностичного обладнання, а персонал не має навиків роботи з неврологічною патологією. Завідувачем відділення стає Леонід Самойлович Гіттік. Випускник Харківського медичного інституту окрім гострого розуму і неймовірної працездатності, відрізнявся вмінням приймати сміливі рішення, твердістю в досягненні намічених цілей.
Кадровий потенціал невропатологів Волинської області є беззаперечною заслугою Л.С. Так, не зважаючи на економічні труднощі в період 1959-1975 років збільшується кількість неврологів, відкриваються неврологічні відділення та неврологічні кабінети в поліклініках. В 1952 в області працює 5 лікарів, в 1959 – 12, в 1962 – 40, 1968 – 60 лікарів-невропатологів, а в 1980 – 85. Швидкими темпами зростає кількість відвідувачів неврологічних кабінетів: 1946 — 113,6 тис. осіб, 1975 – 292,1 тис., 1980 – 413,1 тис. Паралельно розвивається стаціонарна допомога неврологічним хворим в області – з початкових в 1952 році 10 ліжок, в 1959 році складає 110, в 1962 – 225 ліжок, в 1965 – 334, в 1968 – 409, в 1975 – 519, в 1980 – 665 неврологічних ліжок.
Першими невропатологами в районах області були: С.Я.Давидович, в місті Луцьку, Л.Д.Харитонова – в Нововолинську, Д.І. Шимків – в Ковелі, Г.А.Перепелична – в Володимир-Волинську, Г.М.Зубрицька – в Камінь-Каширську, Г.А.Клочуряк – в Горохові, І.К.Олісейчик – в Ратно, Н.І.Токарський – в Любомлі, Л.В.Курус – в Оликскій психіатричній лікарні.
Активно розвивається неврологічне відділення Луцької міської лікарні, організоване в 1958-1960 роках, яке очолює Давидович С.Я. Пізніше, з 1972-1998 рік неврологічним відділенням керує комунікабельний та доброзичливий Прокопюк І.М. За часи його роботи формується базовий склад відділення.
Історія неврологічної служби в період 60х та 70 років минулого століття зазнала і саркастичних на теперішній час випадків, як, наприклад боротьби з «колтунами» (запалення сальних залоз волосяного покриву голови), що згідно з уявленнями жителів переважно північних районів області сприяло захисту від багатьох хвороб. Невропатологи (в основному, насильно – зі спогадів Д.Рачинської) в умовах стаціонару та обласної поліклініки зістригали колтуни, тим самим проводячи санітарно-гігієнічну роботу серед населення області.
Йдуть «п’ятирічки» радянського правління. Третій етап розвитку неврологічної служби в області характеризується подальшим розвитком сітки неврологічних кабінетів, пов’язаних з укріпленням матеріально-технічної бази, підготовкою та вдосконаленням спеціалістів, створення системи диспансерного нагляду.
В 1969 році амбулаторно-поліклінічна допомога надавалась в 33 спеціалізованих кабінетах та 11 неврологічних відділеннях на 25-40 ліжок кожне (обласна лікарня, обласна психіатрична лікарня, Луцька міська, Ковельська, Рожищенська, Любомильська, Турійська, Володимир-Волинська і Горохівська центральні лікарні, Нововолинська медико-санітарна частина, Луцька дитяча лікарня).
Станом на 1969 рік на Волині повністю ліквідовано епідемічний поліомієліт. Завдяки санітарно профілактичній роботі невропатологів, епідеміологів та інтерністів знизилась кількість туберкульозного менінгоенцефаліту та нейросифілісу.
Враховуючи навантаження невропатологів різними видами лікувально-діагностичної, профілактичної та експертної роботи, на початку 1980 року лише в двох районах області було по одному спеціалісту, в більшості працювало по 5-6 невропатологів. У 1980 році забезпеченість неврологами складає 0,86 на 10 тис. людей.
За часи роботи Л.С. Гіттіка активно проводяться обласні семінари-конференції на яких активно проводяться клінічні розбори хворих. На базі неврологічного відділення обласної лікарні та кафедри анатомії і фізіології людини Луцького педагогічного інституту ім.. Лесі Українки проводяться республіканські та міжобласні наукові конференції по проблемах неврології та клінічної нейрофізіології, зокрема: 1974 рік – «нейрофізіологічні методи дослідження в неврології та психіатрії», в 1976 році – розширений з’їзд неврологів та психіатрів УССР, в 1978 – «актуальні питання неврології та клінічної нейрофізіології». В роботі приймають участь вчені з Москви, Ленінграду, Києва, Ташкенту та всієї України. Активно встановлюються зв’язки з кафедрами нервових хвороб 1-го Московського Інституту ім.Сеченова, Харківського науково-дослідного інституту неврології і психіатрії, Львівського медичного інституту, НДІ кардіології ім. Стражеско. Систематично проводяться обласні семінари з наступним виїздом в номерні лікарні.
Лікувально-діагностична і профілактична робота проведена за часи роботи Л.С.Гіттіка була основана на зміцненню ролі районних (міських) спеціалістів і кураторів районів, посилення організаційно-методичного керівництва зі сторони неврологічного відділення обласної лікарні. Кожен з невропатологів обласної клінічної лікарні мав закріплені райони області, проводив організаційно-методичну роботу, консультував хворих, виступав з лекціями. Паралельно налагоджувалась експертна оцінка історій хвороби, повноти та раціональності пара клінічних методів діагностики.
Д.мед.н., професор Л.С.Гіттік мав надзвичайну працездатність і натхнення до роботи. Окрім медицини, мав ряд творчих захоплень. В останні 10 років життя, Л.С. випустив чимало художніх літературних творів. Більшість з них пов’язані з неврологією і будуть цікаві описом клінічних ситуацій та атипових неврологічних синдромів як досвідченим, так і молодим колегам. Окремої уваги заслуговує колекція картин, старанно зібрана за роки життя.
Організаційно-методичним, консультативним і науково-клінічним центром неврологічної служби залишається неврологічне відділення обласної клінічної лікарні під керівництвом Рачинської Діни Мар’янівни (1970-1990 роки). Рачинська Д.М. – випускниця Катеринославського (нині – Івано-Франківськ) медичного інституту. Значна кількість неврологів області старшого та середнього віку завдячує своїм лікарським мистецтвом Рачинській Д.М, безсумнівному блискучому вчителю з великим клінічним досвідом та вираженим педагогічним талантом. Філігранні знання топічної неврології, раціональна оцінка клінічних ситуацій сприяють значному авторитету неврологічного відділення обласного відділення та лікаря Рачинської серед колег. Активний пошук новин медицини, постійна робота з неврологічною літературою, висока самодисциплінованість, вимогливість до себе та колег, і, без сумніву, веселий характер на довгі роки робить Діну Мар’янівну улюбленим вчителем і наставником близько сотні неврологів Волинської області та колег з інших областей України.
З часів заснування відділення спливали роки. Неврологічна служба розросталась, накопичувався досвід, вдосконалювали майстерність лікарі-невропатологи. Слід зауважити, що завдяки злагодженій роботі Л.С.Гіттіка та управління охорони здоров’я Волинської області, відділення обласної клінічної одне з перших в Західній Україна розвивало нейрофізіологічні методи дослідження хворих – електроенцефалографію, електроміографію, реоенцефалографію, ехоенцефалографію. Клінічна та організаційна робота активно поєднується з науково-дослідною роботою, яка, в основному була зосереджена на важливій на той час неврологічній проблемі – нейроревматизмі. В неврологічному відділенні обласної лікарні активно вивчалась проблема гіперкінезів, нейроінфекцій, гіпоталамічної патології, мігрені. На основі наукової роботи було досліджено патофізіологію та клінічне визначення малої хореї, закладені принципи сучасної класифікації нейроревматизму, досліджені клінічні особливості гіпоталамічних синдромів в дитячому віці, вивчена вікова еволюція мігрені. За часів роботи Л.С.Гіттіка випущено більше 130 наукових праць, включаючи дві монографії та республіканський посібник «нейроревматизм».
Тісний плодотворний альянс Л.С.Гіттіка та Рачинської Д.М. підтримували плеяда молодих та талановитих спеціалістів: Потолочний М.Л. (1960), Яшан В.П. (1960), Римоліна С.Л. (1970), Сагальчик С.М. (1959), Нечипорук Л.В. (1988), П.У. Савицька (?), Б.С.Леськів (1990), Збарська О.Л. (1978). Впроваджуються нові для того часу методи роботи, зокрема, Римоліна С.Л. вперше на Волині в 1976 впроваджує методи голкової рефлексотерапії в лікування неврологічних захворювань. Яшан В.П. зосереджує свою діяльність на патології хребта, а в 1990 стає завідувачем відділення вертебрології в обласній лікарні, яке очолює дотепер. Нечипорук Л.В. створює напрацювання в експертній оцінці неврологічних захворювань. Активно неврологи області працюють з санітарно-авіаційною службою, виконуючи більше 200 викликів/рік .
З 1990 року завідувачем, а пізніше головним позаштатним спеціалістом стає Потолочний Микола Леонтійович – випускник Чернівецького медичного інституту. За час роботи М. Потолочного значна увага приділяється діагностиці епілепсії, завдяки чому область має показники поширеності даного захворювання близькі до європейських. Безумовною заслугою Миколи Леонтійовича є роль в підвищенні освітнього рівня неврологів області. Завдячуючи його роботі посилюються зв’язки з НДІ неврології, психіатрії та наркології АМН України, кафедрою неврології Львівського національного університету. На обласні семінари неврологів запрошується еліта української неврології – д.мед.н., проф. Міщенко Т.С., д.мед.н., проф. – Негрич Т.І., д.мед.н. – Мар’єнко Л.Б.
Микола Леонтійович створив обласні центри судинної патології головного мозку (2007) та центр демієлінізуючих захворювань нервової системи (2008), що значно покращило надання допомоги даному контингенту хворих, а пізніше – створенню обласних реєстрів. Вміння вчити не повчаючи, глибоке знання неврології, добра вдача та відмінне почуття гумору вирізняють Миколу Леонтійовича серед колег. Колектив обласного відділення поповнюється молодими спеціалістами – Юрко М.К, Зарадюк І.В., Сидор Я.І., Лопачак О.Р., Шульга О.Д.
На Волині формуються неврологічні династії: Гіттік Л.С. – Збарська О.Л., Прокопюк І.М. – Прокопюк С.І., Шульга Л.А. – Шульга О.Д., Бобрик С.І. – Бобрик Т.С. – Бобрик І.С., Харитонова Л.Д. – Кошко Н.Ю., Поліщук О. – Забеліна Н.Г. та ін..
З 2011 року посаду обласного позаштатного спеціаліста з неврології обіймає к.мед.н. Шульга О.Д.
В 2012 році Шульгою О.Д. вперше в Україні створений електронний реєстр хворих з розсіяним склерозом в області. Запроваджена система динамічного спостереження за хворими з щоквартальним оновленням інформації. Власне система основи реєстру були закладені лікарем неврологічного відділення обласної лікарні Лопачаком О.Р.
Успішний результат роботи проведеного реєстру розсіяного склерозу сприяє створенню реєстру хворих з міастенією в 2014 та орфанних захворювань нервової системи в 2015 році.
На 2018 рік заплановане створення реєстрів пацієнтів з епілепсією та хворобою Паркінсона.
Відділення неврології Волинської обласної клінічної лікарні – є базовим відділенням реєстру порушень мозкового кровообігу Європейської організації інсульту. Даний реєстр чи не єдиний реєстр національного масштабу для покращення надання допомоги пацієнтам з порушенням мозкового кровообігу (відповідальна за Західний регіон Украіни Шульга О.Д.).
В області з 2012 року під керівництвом Шульги О.Д. проводиться Школа молодих неврологів Волині (www.volynnp.com) — освітній проект для практичних неврологів України, покликана на підвищення компетентності молодих лікарів у щоденній практичній роботі, підвищення самостійності та творчого потенціалу молодих спеціалістів, особистісне зростання кожного учасника, формування доброзичливого ставлення до колег, налагодження співпраці між молодими неврологами. Учасниками школи є молоді неврологи з усіх областей областей віком до 35 років. За 7 років роботи Школи навчання пройшли понад 120 спеціалістів з різних куточків Украіни. В 2017 році вперше відбір учасників проведений засліпленим методом на основі мотиваційного листа учасників.
Реалізація програми «Школи молодих неврологів Волині» передбачає наступні форми роботи: лекції, тренінги, дискусії, презентації, навчання публічним виступам. Фахівці з України (Дніпропетровська, Києва, Львова, Харкова, Луцька, Івано-Франківська), Іспанії, Польщі, Азербайджану щороку діляться власним досвідом, з акцентом на найважливіших практичних аспектах вибраної тематики на основі результатів доказової медицини, використовуючи значну кількість фото і відеоматеріалу. Інтерактивний формат заходу вимагає від кожного учасника в обов’язковому порядку презентування власного клінічного випадку.
З 2017 року за ініціативи Шульги О.Д. впроваджений вперше в Украіні науковий проект «Нейростудії сеньйорів» — освітній проект для досвідчених лікарів (участь на конкурентній основі).
Очевидно, що значну віху в історії розвитку неврології на Волині вклали медичні сестри неврологічних відділень. Власне завдяки титанічній щоденній праці, іноді в вкрай важких умовах вони допомоги боротись за кожне людське життя. Хотілося б згадати наступних медичних сестер: Л..Школу, А.К. Войницьку, Трифонову І.О., Шевченко О.С., Гаврилюк Л.А., Козакевич Л.В., Марчук М.В., Гордійчук С.В.
Звісно, згадати всіх та всі досягнення численного колективу неврологічних відділень області важко. Тепер, через майже 70 років від початку, важко встановити прізвища окремих працівників. Не зважаючи на те, що на Волині немає кафедри нервових хвороб, в області активно проводиться наукова робота.
В області працює 3 кандидата медичних наук за спеціальністю «неврологія» — Шульга О.Д. (керівник – проф. д.мед.н. Міщенко Т.С.), Сидор Я.І. (керівник – д.мед.н. Цимбалюк В.І.), О.П. (Шацьк, керівник д.мед.проф. Пашковський В.М.). Готується до захисту дисертаційної роботи невролог Бобрик Н.В. (керівник – д.мед.н. Соколова Л.І.).
Висловлюємо сподівання та маємо глибокі переконання, що з плином часу розвиток неврології на Волині досягне свого піку. Щиро впевнені, що неврологічні традиції минулих і теперішнього покоління будуть продовжуватись у майбутньому, а покоління молодих кваліфікованих неврологів Волинської області буде конкурентоспроможним на світовому ринку праці.
Шульга Ольга Дмитрівна
Кандидат медичних наук, магістр за спеціальністю «неврологія», головний позаштатний спеціаліст з неврології УОЗ Волинської обласної державної адміністрації, член European Academy of Neurology, European Stroke Organization, European and American Committee for Treatment and Research of Multiple Sclerosis та науково-практичного товариства неврологів, психіатрів та наркологів України
Коло інтересів: розсіяний склероз, демієлінізуючі захворювання, клінічні дослідження, міастенія, епілепсія, організація охорони здоров’я.
Мови: українська (рідна), англійська (вільно), російська (вільно), німецька (середній рівень), іспанська (початковий).
Стажування за кордоном:
Klinik für Neurologie und klinische Neurophysiologie in Neustadt in Holstein (Germany), 2004, 2005
Andlinger Fellowship in Neurology in Weill Cornell, New York, USA, 2006
Salzburg Weill Cornell Seminar in Neurology – Austria, 2006, 2007, 2008
ESO Fellowship, London, UK, 2010
Neurology Subspecialty Training Course, Chanhai, China, 2011
Neurology Subspecialty Training Course, Melbourne, Australia, 2011
Виграні освітні гранти: European Neurological Society (2009, 2010, 2011, 2012), European Charcot Foundation (2008), European Stroke Organization (2009, 2010).
В Україні: Засновник навчального проекту «Школи молодих неврологів Волині» 2012- по даний час та Засновник навчального проекту «Нейростудії сеньйорів» 2016 – по даний час
Шульга О.Д. – лектор та тренер на багатьох міжнародних наукових конференціях в Украіні та за кордоном. Нижче наведені виступи за 2017 рік:
— Шульга О.Д. (м. Прага, Міжнародний комітет з вивчення хронічної запальної демієлінізуючої поліневропатії (ХЗДП)) – Аналіз проблеми ХРЕМ в Україні (виступ англійською мовою) – лютий 2017
— Шульга О.Д. (м. Харків) – Міжнародний Пленум неврологів, психіатрів та наркологів України – Доброякісний розсіяний склероз: критерії діагностики та перспективи (виступ українською) – березень 2017
— Шульга О. Д. (М.Київ) – Міжнародна конференція «Advances in Neurology (Досягнення в неврології)» — Розсіяний склероз: клінічні пазли (виступ англійською мовою). Ведення сесії демієлінізуючих захворювань. – березень 2017
— Шульга О.Д. (м. Луцьк) – Обласний семінар невропатологів – «Перспективи розвитку неврології на Волині» — (виступ українською мовою).
— Шульга О.Д. (м. Львів) – Школа з нервово-м’язових захворювань – «Міастенія» — (виступ українською мовою) – травень 2017.
— Шульга О.Д. (м. Рівне) – Школа з нервово-м’язових захворювань – «Міастенія» — (виступ українською мовою) – вересень 2017
— Шульга О.Д. (м. Рівне) – Школа з нервово-м’язових захворювань – «Хронічна запальна демієлінізуюча поліневропатія» — (виступ українською мовою) – вересень 2017
— Шульга О.Д. (м. Київ) – «CONY 2017» — ведуча дебатів секція «розсіяний склероз» — «Чи існує зв’язок між дефіцитом вітаміну D та розсіяним склерозом» — листопад 2017 — (виступ українською мовою)
— Шульга О.Д. (м. Київ) – «CONY 2017» — доповідь, секція «розсіяний склероз» — виступ ПРОТИ «Анти Т чи Анти Т+В – терапія в лікуванні розсіяного склерозу» — листопад 2017 — (виступ українською мовою)
— Шульга О.Д. (м. Шимкент, Казахстан) – міжнародна конференція – доповідь та окремий майстер-клас «Діагностика та лікування розсіяного склерозу» — листопад 2017 — (виступ російською мовою)
У випадках хронічних хвороб або таких, що повільно прогресують, здійснюється планова госпіталізація у порядку черги. Ми приймаємо жителів області та м.Луцька на планову госпіталізацію за направленням неврологів поліклінік, сімейних лікарів, студенти стаціонарного навчання потрапляють до нас за направленнями студентської поліклініки.
За необхідності ми проводимо експертну оцінку стану здоров’я при різноманітних захворюваннях.
Госпіталізація також здійснюється у порядку швидкої та невідкладної допомоги за неможливості або небезпеці самостійного пересування, пацієнти прибувають на каретах швидкої допомоги незалежно від місця реєстрації.
Публікації (останні 10 років):